Denon Heos AVR – Nowe spojrzenie na kino domowe.

 

Amplituner, który nie ma wyświetlacza, nie posiada też dużego pilota, łączy się bezprzewodowo z głośnikami oraz innymi urządzeniami serii Heos oraz to co najważniejsze, świetnie gra. Nie ukrywam Denon Heos AVR urzekł mnie swoim dźwiękiem. Składając go nawet ze średnimi głośnikami, które mam, nagle usłyszałem dźwięk lepszy,świeższy, szczegółowy oraz to co w kinie domowym ważne, bardziej energiczny.

HEOS

Heos jest to gama produktów Denona takich jak głośniki bezprzewodowe, soundbary, wzmacniacze strefowe albo moduły amplitunerów, które mogą działać razem lub zupełnie niezależnie tworząc muzyczny system dla całego domu. Co więcej system bezprzewodowy, działający w oparciu o sieć domową, sterowany za pomocą jednej aplikacji. Urządzenia , które pozwalają przesyłać między sobą muzykę, lub pobierać komputera albo streamować z internetu w tym samym momencie na dowolne z nich. Każdy domownik może słuchać czegoś innego lub jeśli zajdzie potrzeba wszyscy mogą bawić się przy tych samych przebojach. Duża sieciowa funkcjonalność, łatwość korzystania i to wszystko bez kabli.

Wygląd

Monolityczna grafitowa bryła charakterystyczne kształty dla całej linii Heos, nieduży znaczek denon oraz heos na górnym metalowym panelu. Z przodu ciężko się domyślić co to w ogóle jest i kto to wyprodukował. Nie można mu jednak odmówić tego że wygląda stylowo, nieco industrialnie, na pewno inaczej niż wszystkie inne amplitunery na rynku.

Złącza

4 wejścia HDMI oczywiście podłączamy wszelkie domowe urządzenia, dekoder, odtwarzacz, komputer, może konsole. Obok wyjście HDMI które wysyła obraz na telewizor lub projektor. Należy zauważyć że wyjście obsługuje również ARC czyli kanał zwrotny audio. Wszystkie złącza hdmi to HDMI2.0 obsługujące HDCP 2.2. Obok znajdujemy wejścia audio cyfrowe i analogowe. Poniżej terminale głośnikowe, pomimo tego że wyglądają standardowo to tu robi się ciekawie.

Znajdziemy tu złącza do podłączenia głośników 5.1 frontowe, centralny, głośniki surround oraz subwoofer, jednak jeśli np nie pomyśleliśmy wcześniej o kablach do głośników tylnych lub subwoofera spokojnie możemy zastąpić je głośnikami bezprzewodowymi z rodziny heos i podłączyć je bez kabli.

Dane techniczne

Amplituner pracujący w systemie 5.1, wyposażony w wzmacniacze impulsowe pracujące w klasie D. Moc w zależności od oporu nawet 100 Watt na kanał. Bezprzewodowe kanały przestrzenne do podłączenia głośników surround oraz subwoofera z linii Heos.

4 wejścia oraz jedno wyjście hdmi o najnowszych standardach. HDMI 2.0a zgodne z HDCP 2.2 a wyjście oferuje również kanał zwrotny audio.

Wbudowany dostęp do serwisów strumieniowych takich jak Spotyfi, Tidal lub deezer. Obsługa właściwie wszystkich niezbędnych formatów audio nawet tych najwyższej jakości jak DSD czy FLAC oraz wielokanałowych Dolby true HD i dts HD master audio.


Główne cechy

Co odróżnia go on tak zwanych zwykłych amplitunerów ?

Denon Heos AVR nie posiada wyświetlacza, wszystko widzimy a aplikacji

Pozwala na podłączenie głośników surround i amplitunera bezprzewodowo

Daje możliwość wysłania muzyki np. z telewizji na inne urządzenia systemu heos w całym domu

Wyjątkowo łatwe sterowanie z aplikacji lub za pomocą prostego pilota.

Warto też wspomnieć o tym że omawiany amplituner dostał w tym roku nagrodę Eisa za najlepsze rozwiązanie kina domowego. Nie dziwie się bo nie jest to kolejne wydanie amplitunera z dodatkowymi funkcjami, tylko zupełnie nowe podejście do koncepcji kina domowego.
Konfiguracja

Teraz należy wejść w aplikacje a w niej znajdziemy wszelkie możliwości konfiguracji. Możemy przyporządkować nasze głośniki Heos 1 jako głośniki surround, przyporządkowujemy również subwoofer do systemu kina domowego. Niestety Heos AVR nie oferuje systemu autokalibracji tylko wszystko musimy zrobić ręcznie, ale jest to stosunkowo proste, ustawiamy odległości w jakich stoją od nas głośniki, poziomy głośności jak i odcięcie częstotliwości. W ustawieniach znajdziemy wszelkie niezbędne funkcję konfiguracyjne, robimy je raz i zapominamy o tej części aplikacji.

W codziennym korzystaniu wykorzystujemy 3 główne okna. Pierwsze służy do wyboru pomieszczenia w którym chcemy obsługiwać muzykę bo jak wiemy Heos to system do całego domu. Ja mam tylko kino domowe więc nie mam w czym wybierać, drugie okno to wybór muzyki, serwisów streamingowych, radia internetowego, lub złącza hdmi takiego jak dekoder czy konsola. Zazwyczaj nie korzystamy z wszystkich z nich tylko z kilku ulubionych, dlatego mam też trzecie okno, które mówi nam co aktualnie jest podłączone oraz pokazuje klawisze skrótowe, które przyporządkowujemy do naszych ulubionych ustawień, są to najczęściej używane przez nas funkcje oraz tryby dźwięku. Wszystko jest proste, intuicyjne i jak na urządzenie działa szybko.

Dźwięk

Przechodzimy do ostatniej i jednej z najważniejszych rzeczy czyli brzmienia. Jeżeli coś jest nowoczesne i kusi nowinkami to gdzieś w tyle głowy może zapalać się lampka że może ucierpieć to co najważniejsze. Jednak w tym przypadku tak nie jest. Wzmacniacze mocy pracujące w klasie D są bardzo wydajne i rzeczywiście nie słychać zniekształceń. Dźwięk, jak przystało na dobrej klasy amplituner kina domowego jest energiczny, świeży, dający dobre doznania muzyczne. Ja słucham z głośnikami Wilson Raptor 7 czyli nie audiofilskimi konstrukcjami a po prostu przyzwoitymi głośnikami wolnostojącymi. Amplituner bez problemu jest w stanie je napędzić i poruszyć całe spektrum częstotliwości. Dźwięk może nie jest audiofilski, ale bardzo przyzwoity, czysty i energiczny. Na dużą pochwałę mogą zasłużyć głośniki surround czyli Heos 1, które grają praktycznie całym swoim pasmem i subwoofer, któremu należą się duże brawa bo jest świetny. Nie dość że słychać, posiada dużo mocy i dystrybucja basów w moim 25 metrowym pomieszczeniu to dla niego żaden problem. Jestem przekonany że nawet w 40-50 metrowym pomieszczeniu poradzi sobie bez problemów. Całość takiego zestawu tworzy dźwięk bardzo przestrzenny i już po podstawowej konfiguracji nawet przez laika, ciężko narzekać na jakiekolwiek braki.

Brzmienie muzyczne – przyznałbym 4 na 5 pkt

brzmienie kina domowego – spokojnie mogę dać 5

 

Dla kogo producent kieruje swój nowy amplituner ?

Na pewno dla ludzi którzy lubią nowości, oczekują prostego rozwiązania jednocześnie soundbar to dla nich za mało. Na pewno też dla tych, którzy chcą mieć kino domowe jednak nie mają warunków do puszczenia kabli w całym domu, poza tym dla wszystkich tych, którzy lubią indywidualne i stylowe rozwiązania. Wygląda on zupełnie inaczej niż standardowe urządzenia audiowizualne.