Full HD z wytrzymałą lampą – recenzja projektora Optoma HD27

Optoma, czołowy producent projektorów DLP zaprezentowała w ostatnim czasie swój najnowszy projektor do kina domowego, model HD27 .Optoma HD27 prezentuje podstawową półkę projektorów do kina domowego, oczywiście zapewnia rozdzielczość Full HD (1920×1080)możliwość wyświetlania obrazów 3D. Nie jest to żadna nowość ponieważ to samo oferowały już wcześniejsze modele takie jak HD26 lub doposażony HD28DSE.

Opakowanie

Zakupując projektor otrzymujemy urządzenie zapakowane w kolorowy karton okazujący dane techniczne, znaczki jakościowe co wygląda atrakcyjnie i zachęca do zajrzenia do środka. W opakowaniu znajdujemy sam projektor, pilot, przewód zasilający i kilka papierków będących instrukcją i płytę z instrukcjami. Producent nie oferuje torby czy np. kabla HDMI, jednak pamiętajmy, jest to projektor do kina domowego, który z założenia nie jest sprzętem mobilnym a stacjonarnym. Sprzęt zapakowany jest poprawnie, dodatkowo owinięty folią więc nie martwimy się ze paczka mogłaby nie przeżyć np. transportu kurierskiego. Jest ok.

Wygląd zewnętrzny

Wiadomo ze wygląd to kwestia gustu jednak podstawowe cechy warto omówić. Projektor biały, nieco mniejszy niż poprzednik HD26. Na górze znajdujemy przyciski sterowania umieszczone w obudowie plastikowej lecz z wysokim połyskiem, po bokach znajdujemy charakterystyczne przetłoczenia w których ukryte są wloty i wylot powietrza. Złącza znajdujemy znów z tyłu ( w poprzedniku były na boku projektora) co moim zdaniem jest powrotem do dobrego standardu.

optoma-hd27-head

Złącza

Tak jak opisywałem powyżej wszelkie złącza znajdziemy na tylnej ściance projektora. Nie znajdziemy ich zbyt wiele, jednak jest tu wszystko co może nam być potrzebne. Znajdziemy dwa złącza hdmi w tym jedno z MHL co pozwali na podłączenie urządzeń mobilnych jak smatrfon czy tablet. Obok znajduje się złącze USB, jednak niestety – nie podłączymy do niego pendrive i nie wyświetlimy filmu. USB służy tylko do ładowania urządzeń do połączenia bezprzewodowego.

Dodatkowo znajdujemy złącze 3D Sync – do nadajnika 3D, wyjście audio oraz złącze trigger 12V – fajnie że jest.

optoma hd27 złącza

Obraz/działanie

Przechodzimy w końcu do najważniejszego lecz zanim wystawie swoją opinię, kilka danych technicznych:

  • Rozdzielczość 1920×1080
  • Jasność 3200 Ansii
  • Kontrast 25000:1

Takie dane techniczne brzmią katalogowo naprawdę świetnie a jak rzeczywiście to wygląda ?

Wygląda dobrze, obraz jest mocny, widocznie jaśniejszy i bardziej wyrazisty. Czerń pozostała na dobrym poziomie szczególnie po włączeniu trybuDynamic Black z kolory nie są przejaskrawione, nie biją po oczach. W moim odczuciu została zachowana dobra równowaga tonalna kolorów. Ciężko jest porównywać ten projektor z wyższymi modelami Optomy lub konkurencji jednak w tej klasie cenowej podobnie jak poprzednik prezentuje się bardzo dobrze. Czy jest to jakaś diametralna różnica pomiędzy tym a starszym modelem ? Zdecydowanie nie, jednak jest to kolejny krok w dobrą stronę.

Poza samym obrazem warto zwrócić uwagę na jedną znaczną poprawę, którą jest głośność pracy projektora z właściwie cichość ?

Producent podaje to wartość na poziomie 26dB w trybie Eco. Prawda jest taka że nie podaje w jakich odległościach i w jakich warunkach uzyskał taką wartość jednak nawet moim miernikiem udało mi się zejść do wartości 25dB przy odległości ok 40 cm od frontu projektora. Jest to świetna wartość.

Projektor zyskał też nowy wygląd menu, w zasadzie funkcjonalności pozostały takie same jednak wygląda to bardziej estetycznie i elegancko.

Z moim obserwacji wydaje mi się że obiektyw jest bardziej dokładny i precyzyjny dzięki czemu lepiej udaje się dostosować ostrość obrazu jeśli nie jest to przypadek jednej sztuki to rzeczywiście jest to poprawa bardzo pozytywna.

OPTOMA HD27/ podsumowanie

Kolejny, ciekawy, budżetowy projektor full hd na rynku. Tak samo jak poprzednik będzie ważnym graczem w przedziale cenowym do 3000 zł. Jeśli znacie już Optomę warto na niego zwrócić uwagę, jeśli myśleliście o Epsonie, Benq lub Acerze – weźcie pod uwagę również Optomę HD27. Nie mówię że jest zdecydowanie lepsza ale zdecydowanie konkurencyjna i mocna w swojej klasie.