Projektor 4K Epson EH-TW9300W

 

Duży i mocarny projektor 4K

img_0216

Epson EH-TW9300, kontynuacja najwyższej konsumenckiej serii Epsona do kina domowego.

Unboxing

Trafiła mi się do testowania wersja EH-TW9300W. W zestawie poza samym projektorem znajdujemy:

 • papierologię ( instukcje, quick start)
 • pilot zdalnego sterowania
 • kabel zasilający
 • nadajnik do łączności bezprzewodowej
 • kabel zasilający i zasilacz do nadajnika
 • klapka zasłaniająca złącza

Wszystko dobrze i bezpiecznie zapakowane

Wygląd zewnętrzny

Pierwsze wrażenie wizualne robi bardzo pozytywne. Projektor jest co prawda duży, jednak ma estetyczne i nowoczesne kształty a dodatkowo w wersji 9300W w białym kolorze prezentuje się bardzo estetycznie. Z przodu pod elektryczną klapką znajdziemy duży obiektyw, po prawej i lewej stronie znajdują się kratki do wlotu i wylotu powietrza. Na górze projektora oprócz znaczka Espon oraz nazwy modelu ciężko szukać przycisków do sterowania lub jakichkolwiek dodatków. Sterowanie znajdziemy pod klapką na boku projektora, mały panel z podstawowymi przyciskami schowany za niedużą klapką. Z tyłu znajduje się panel ze złączami. Gdy jednak korzystamy z połączenia bezprzewodowego, możemy wszystkie złącza zakryć dołączoną klapką i wtedy nawet tył projektora prezentuje się estetycznie. Bardzo dobra ocena estetyki za którą daje 5 pkt.

Złącza

img_0211

Do połączenia się ze źródłem obrazu Epson udostępnił dwa złącza hdmi, co jest normalne ponieważ obrazy z blu ray 4k można przesłać tylko takim złączem oraz dodatkowo złącze VGA- do starczego typu komputerów. Na tylnym panelu znajdziemy sporo dodatkowych złącz takich jak USB typu A d ładowanie lub USB serwisowe, wejście RJ45, RS232 oraz trigger 12v. Moim zdaniem wystarczająco.

Technika

img_0228

Epson EH-TW9300 pracuje w technologii LCD i na papierze jego dane techniczne wyglądają bardzo ciekawie.

 • Jasność 2500 Ansii Lumenów
 • Kontrast 1 000 000:1
 • Żywotność lampy : do 5000H
 • Funkcja Lens Shift o dużym zakresie
 • Zoom: 1:2,1
 • Obraz 4k, HDR
 • Rozdzielczość 1920×1080

Specjalnie rozdzielczość podałem na końcu aby się do czegoś przyczepić. 1920X1080 to przecież nie jest 4K. Epson podaje takie stwierdzenie jak „optymalizacja 4k” czyli robi coś w stylu interpolacji klatek lub migotania pikseli aby stworzyć obraz 4 k. My efekt widzimy jednak naturalnie matryca nie posiada aż tak spektakularnej rozdzielczości.

Na uwagę zasługuje elektrycznie sterowany obiektyw, całe ustawienie jesteśmy w stanie wykonać z pilota. Wielkość obraz, ostrość oraz lens shift ustawiamy dzięki temu bardziej precyzyjnie. Duży plus za ten ruch dla Epsona.

Obraz

Jak ja to nazywam bardzo poprawny. Epson mało od siebie dodaje, raczej stara się zaprezentować naturalny obraz. Jednak nie można mu niczego dużego zarzucić. Może i czerń mogłaby być nieco głębsza, ale na pewno nie jest jej za mało. Wyświetlany obraz w 4K i HDR naprawdę robi wrażenie, szczególnie gdy zasiądziemy nieco bliżej ekranu niż zwykle. Wtedy wchodzimy w supełnie inny wymiar postrzegania obrazów. Wszystkie kolory, jasności i czernie wydają się dużo bardziej wyostrzone, obraz wydaje się mieć zupełnie inną większą głębię. Przy oglądaniu animacji kolory aż chcą wyskoczyć z ekranu są bardzo mocne i dobrze zarysowane, bardzo precyzyjne. Jak za tą cenę obraz jest bardzo dobry. Jednak podczas testowania obrazu gdy siedziałem obok samego projektora rzuciło mi się w oczy… a raczej w uszy że nie pracuje on najciszej. Nie jest to oczywiście hałas, jest to cicha praca, ale nieco głośniejsza od konkurencji.

Podsumowanie

Plusy:

Dobra cena jak na projektor 4K, HDR

Elektryczny obiektyw

Ładny wygląd

Minusy:

Głośność pracy

Brak naturalnej matrycy 4K.